Przyrodnicze wycieczki edukacyjne - Wyprawy leśne i zajęcia z edukacji przyrodniczej dla każdego

Przejdź do treści
Przyrodnicze wycieczki edukacyjne
Trudno utrzymać uwagę dzieci siedzących w szkolnych ławkach. Rozpiera je naturalna energia, więc ciężko im się skupić na słowach nauczyciela. Jeśli chcesz skutecznie przekazywać wiedzę o otaczającym ich świecie, najlepiej robić to w praktyce. Zapraszam Ciebie i Twoich podopiecznych na lekcje przyrody w terenie.
Dlaczego edukacja przyrodnicza jest potrzebna?
divider
Pierwsza odpowiedź, jaką dostarczają współczesne badania, to: tylko taka forma nauczania jest naprawdę skuteczna. Przebywając na łonie natury dzieci uczą się wszystkimi zmysłami. To pozwala doświadczyć i zapamiętać dużo więcej niż sam kontakt z książką lub komputerem. Stąd też wynika kolejna korzyść: natura to idealne miejsce na wszechstronny rozwój dziecka.
grupa młodzieżowa
Amerykański dziennikarz, Richard Louv, w 2005 roku opisał występowanie u współczesnych dzieci zespołu deficytu natury (nature-deficit disorder). Choć nie jest to termin medyczny, to wielu naukowców go akceptuje, ponieważ opisuje on realne deficyty, które można zaobserwować u wielu dzieci. Objawia się w następujący sposób:
 
 • trudności z koncentracją,
 • problemy emocjonalne,
 • słaba odporność na choroby bakteryjno-wirusowe,
 • trudności z wielozmysłowym poznawaniem świata,
 • tendencja do korzystania wyłącznie ze wzroku i słuchu, z pominięciem innych zmysłów (głównie węchu, dotyku oraz propriocepcji).
Aby zaradzić takiej sytuacji, powinniśmy opierać edukację dzieci na przyrodzie. Oznacza to nie tylko wyjście z nimi na świeże powietrze. Chodzi o to, by w naturze szukać celów nauczania oraz pomocy do ich realizacji. Badacze udowodnili, że dzieci utrzymujące częsty kontakt z przyrodą są zdrowsze, lepiej się uczą i mają głębsze relacje społeczne. Są także bardziej kreatywne i lepiej działają u nich procesy poznawcze.
 
Ale od czego zacząć? Proszę, przejrzyj moją ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych w terenie.
Oferta
divider
Wycieczki szkolne i przedszkolne to świetna okazja, by dzieci mogły spędzić czas blisko natury. Połączenie nauki i rozrywki daje dużo możliwości przekazywania wiedzy, którą uczniowie chłoną w naturalny sposób.
w terenie
Dla szkół i przedszkoli
 • terenowe wyprawy przyrodnicze dla grup, czyli przemyślanie zaplanowane wycieczki plenerowe, okraszone ekscytującymi opowieściami ze świata natury,
 • lekcje przyrody i biologii w terenie, żebyście mogli dotknąć, poczuć i zobaczyć to, o czym dotąd tylko czytaliście w podręcznikach,
 • zajęcia i warsztaty przyrodnicze dla grup w placówce, gdy nie możecie pojechać ze mną w przyrodę, to ja postaram się przywieźć trochę przyrody do Waszej szkoły.
     
Dla dorosłych
 • tematyczne spacery przyrodnicze, abyś lepiej poznał piękne opolskie tereny i już nie czuł się adresatem starego przysłowia: "Cudze chwalicie, swego nie znacie",
 • pogadanki/wykłady przyrodnicze, które zainteresują nawet największego mieszczucha i wielbiciela cywilizacyjnych luksusów,
 • rowerowe przejażdżki z przyrodnikiem, pozwolą spalić trochę kalorii, rozruszać sztywne kości i porozmawiać o mijanych malowniczych krajobrazach.
Pomoce edukacyjne
Oprócz organizowania zajęć, opracowuję merytorycznie i przygotowuję:
 
 • scenariusze zajęć przyrodniczych, jakie możesz poprowadzić sam ze swoimi podopiecznymi,
 • gry terenowe (mapy + zadania + karty odpowiedzi), które urozmaicą krótkie wycieczki klasowe lub zielone szkoły,
 • pomoce edukacyjne (np. karty pracy, krzyżówki, ulotki, rebusy itp.), nadające się na terenowe wycieczki i warsztaty odbywające się w klasie,
 • gry edukacyjne (memory, planszowe, karciane), pomagające ćwiczyć spostrzegawczość oraz uczyć dzieci i młodzież szkolną poprzez zabawę.
       
Przewodnik terenowy
Jeśli chcesz poznać Opolszczyznę i pokazać ją grupie podopiecznych lub znajomych, wybierzcie się ze mną na wycieczkę. Mam dla Was specjalną ofertę:
 • tematyczne oprowadzanie po różnych zakątkach województwa opolskiego, żebyście się nie zgubili, a już na pewno nie znudzili.
 
Udział w organizowanych przeze mnie wydarzeniach jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu, który znajdziesz tutaj.
divider
Wróć do spisu treści